Duyuru & Haber

Geri

Arım Balım Peteğim Projesi Kapsamında Ortak Kullanım Tesisi Açıldı

Arım Balım Peteğim Projesi Ortak Kullanım Tesisi Açıldı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın yürütücüsü olduğu Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında desteklenen Ordu Arım Balım Peteğim projesi Arıcılık Araştırma Enstitüsü Ortak Kullanım Tesisinin açılışı 12 Eylül 2018 tarihinde görkemli bir törenle gerçekleştirildi.

Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü yerleşkesinde gerçekleştirilen ‘Ortak Kullanım Tesisi' açılış törenine, Vali Seddar Yavuz, Ordu Milletvekilleri, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özkan Kayacan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği Mali Programları Dairesi Başkanı Ahmet Alperen Sağkaya, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak, Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve Balmer A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çiftçi, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda yerel yöneticiler katıldı.

Arıcılık  sektörünün gelişmesi ve rekabetçiliğinin artırılması için 10 Milyon Avro yatırım yapılarak, dünya arı ürünleri ihracatında Türkiye'yi ilk sıralara taşımayı hedefleyen "Arım Balım Peteğim" projesi kapsamında yapılan ‘Ortak Kullanım Tesisi'nin açılış töreninde bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, "Böylesine güzel bir projenin sonuçlanması ve açılışının da bize nasip olması dolayısıyla büyük bir minnet ve şükran duyduğumu ifade etmek istiyorum. Projenin gerçekleşmesinde başından itibaren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, Tarım ve Orman Bakanlığımıza, projede görev almış kıymetli Valilerimize, İl Genel Meclisi Başkanı ve üyelerine, bütün teknik personele çok teşekkür ediyorum" dedi.

Projenin, sadece Ordu ilinin değil, Karadeniz'in tamamının çevresini değiştirecek bir proje olarak gördüklerini söyleyerek konuşmasına başlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği Mali Programları Dairesi Başkanı Ahmet Alperen Sağkaya, "78 milyon avro değerinde 8 ilimizde ortak kullanım atölyesi kurmaktayız. Ortak kullanım tesislerinin en önemli özelliği, işletmelerin tek başlarına satın alma güçlerinin olmadığı makine ve ekipmanların ortak kullanım tesisi bünyesinde bulunması ve tesisin ayrım yapmaksızın bölgedeki girişimcilerin kullanımına açık olmasıdır. Arıcılıkta önemli olan güven, ortak kullanım tesisi bunu sağlayacak. Bunun için bir paketleme tesisi ile test ve analiz laboratuvarı kurduk" dedi.

Konuşmaların ardından Vali Seddar Yavuz Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak'a, Balmer Anonim Şirketi Başkanı Akın Çiftçi Vali Seddar Yavuz'a, diğer protokol üyeleri tarafından da emeği geçenlere birer plaket takdim etti.

Plaket töreni sonrasında kurdele kesimi yapılarak,  "Arım Balım Peteğim" projesi kapsamında yapılan ve içerisinde bal paketleme, bal analizinin yapıldığı laboratuvarların yer aldığı ‘Ortak Kullanım Tesisi' nin açılışı gerçekleştirildi.


Galeri

Foto Galeri 

Yayınlar

Foto Galeri

Etkinlik Takvimi

Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
             
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31